Juureravi

hambajuur
Hammas koosneb:

  • Hambakroonist, mis on suus nähtav hambaosa.
  • Hambajuurest, mis hoiab hammast luu sees kinni.

Hamba sees on õõnsus, kus on närv ja veresooned, mis hammast toidavad. Kanalid, mille kaudu närv ja veresooned hambasse sisenevad, asuvad hambajuurte sees ning neid nimetatakse juurekanaliteks.

Kui esineb üle 5 minuti kestev hambavalu, hammas valutab öösiti, reageerib valuga külmale ja kuumale või on hammustades valulik, on reeglina tegu põletikuga. Sellisel juhul ulatub hambaauk juba närvini (pulpiit).  Kui pulpiit on jäänud ravimata ja infektsioon on levinud  juurekanalitesse või hamba alla, on tegu peridontiidiga.

hambajuurekahjustus70 % pulpiite on sümptomite vabad. Kui  hambaarsti juures kontrollis ei käida, arenevad nad reeglina kroonilisteks peridontiitideks, mis võivad ägestuda ja ilmneda põsepaistetuse näol.

Juureravi eesmärk on infektsiooni ja põletiku ravi hambas ja seda ümbritsevates kudedes. Ravimata jätmisel levib põletik lõualuusse ja võib teatud juhtudel isegi eluohlikuks muutuda. Seetõttu  tuleb põletikulised hambad koheselt ravida või eemaldada, vältimaks põletiku levikut.

Juureravi teostatakse kohaliku tuimestusega. Hammas isoleeritakse suuõõnest kummist kofferdami abil, hamba kanalid puhastatakse infektsioonist ja nekrotiseerunud koest. Seejärel loputatakse antibakteriaalsete vahenditega, juurekanalid kujundadakse vastavalt vajadusele ning hambasse asetatakse ravim ja ajutine täidis. Kui juureravi teostatakse ühe visiidiga siis  täidetakse  juurekanalid püsivalt ja taastatakse hambakroon.

Peale juureravi võib esineda hamba valulikkust ja tundlikkust.  Sel juhul tasub võtta valuvaigistit, nt ibuprofeeni. Kui valu ei taandu, tuleb pöörduda oma hambaarsti poole.

Teata oma murest

captcha